021-22711116 info@royaieabi.com

لکنت زبان کودکان ، مشکلی که درمان‌پذیر است

لکنت زبان کودکان ، مشکلی که درمان‌پذیر است
تاریخ انتشار: شنبه, 23 آذر 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 49 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

لکنت زبان یکی از مشکلات فراگیر کودکان در سرتاسر دنیاست که به نظر می‌رسد قدمتی به اندازه تاریخ دارد. افراد سرشناسی مانند موسی، ویرژیل، چارلز اول، ارسطو، لوییس کارول و چارلز داروین به لکنت زبان دچار بودند. لکنت زبان به عنوان نقص فراگیر مطرح نمی‌شود. با این حال ممکن است در کیفیت زندگی افراد مبتلا، اثرات نامطلوبی برجای بگذارد. در این صفحه می‌خواهیم درباره لکنت زبان کودکان و راه‌های برطرف کردن این مشکل با شما صحبت کنیم.

آمارها چه می‌گویند؟

شروع لکنت زبان معمولا بین دو تا چهارسالگی است و به ندرت بعد از هفت سالگی آغاز می‌شود. شیوع آن در پسرهای خردسال 3 برابر دختران است. نکته امیدوار کننده اینکه از هر 5 کودک درگیر با لکنت زبان، 4 نفر آنها به صورت خودبه‌خود از لکنت زبان خلاص می‌شوند. احتمال علاج خودبه‌خودی لکنت زبان ملایم، بیشتر از نوع شدید آن است. تقریبا 3 نفر از 1000 نفر بزرگسال، به لکنت زبان مستمر دچار می‌شوند.

لکنت زبان و شخصیت کودک

شخصیت کودکان، عاملی مهم در پدید آمدن لکنت زبان به شمار می‌رود. هر چقدر طبع کودکی حساس‌تر باشد،  احتمال درگیر شدن او با لکنت زبان بیشتر می‌شود. احتمال ابتلا به لکنت زبان در کودکان آرام‌تر و آنهایی که خلق و خوی متعادلی دارند، کمتر است. بیشتر کودکان هنگامی که در حال یادگیری سخن گفتن و زبان‌آموزی هستند، یک مرحله لکنت خفیف یا من‌من کردن را طی می‌کنند. این مورد زمانی که کودک هیجان‌زده یا آشفته می‌شود، بیشتر به چشم می‌آید. این مرحله خودبه‌خود طی می‌شود و کودکان این عادت را ترک می‌کنند. مگر اینکه به خاطر آن مسخره یا سرزنش شوند و مهمتر از آن اینکه والدین، نگران این موضوع شوند.

کارهایی که لکنت زبان کودک را تشدید می‌کند

اگر شما والدین کودکی هستید که نشانه‌های لکنت زبان دارد، باید بدانید انجام موارد زیر، مشکل را تشدید می‌کند.

  • خواستن از کودک که حرف خود را دوباره تکرار کند.
  • خواستن از کودک که واضح حرف بزند.
  • خواستن از کودک که قبل از صحبت کردن، نفس عمیق بکشد.
  • قطع کردن حرف کودک
  • ادامه دادن جمله‌ای که کودک قصد دارد بگوید.

این قبیل درخواست‌ها کمکی به بهبود وضعیت کودک نمی‌کند. بلکه باعث خجالت‌زدگی کودک می‌شود و مشکل را تشدید می‌کند. شما به عنوان پدر، مادر یا آموزگار، هرگز نباید با کلام، رفتار و حتی حرکات بدن خود، توجه کودک و دیگران را به نحوه حرف زدن او معطوف کنید. این کارها سبب عدم امنیت روانی کودک می‌شود.

آشنایی با روش‌های درمان لکنت زبان

لکنت زبان کودکان یکی از مواردی است که با درصد بسیار بالایی به درمان جواب می‌دهد. با این حال باید صبور باشید و زود مایوس نشوید. یکی از روش‌های رایج در درمان لکنت زبان کودکان ، "گفتار هجایی زمان بندی شده" است. در این روش کودک  می‌آموزد تمام هجاها را با فاصله مساوی بین آنها و فشار یکسان تلفظ کند.

روش درمانی دیگر، "روش سایه" است. در این روش به کودک آموخته می‌شود هجاها و کلمات را پس از گفته شدن، تکرار کند. ثابت شده که افراد مبتلا به لکنت زبان اگر بازگشت صدای خود را نشنوند، می‌توانند به روانی تکلم کنند. این کار به وسیله "پسخورد شنیداری تاخیری" انجام می‌شود که عبارت است از صدای ضبط شده کودک شما که قبل از انتقال، پس از مکثی به اندازه کسری از ثانیه، به وسیله گوشی می‌شنود. این کار باعث می‌شود او خیلی آهسته صحبت کند و صداهای گفتاری خود را بکشد. این کار در دراز مدت باعث قطع شدن لکنت زبان کودک می‌شود.

کمک گرفتن از گفتاردرمانگر، یک انتخاب درست

مهمترین عامل برای درمان لکنت زبان کودکان این است که از متخصص گفتاردرمانی کمک بگیرید. این متخصصان در مراکز بهداشت و همچنین سازمان بهزیستی حضور دارند. در کلینیک‌های روانشناسی نیز می‌توانید آنها را پیدا کنید. بعضی از آنها نیز به صورت خصوصی مطب دارند. نکته مهم اینکه در تمام موارد تاخیر یا ابهام در گفتار، باید شنوایی کودک را نیز بیازمایید.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر