021-22711116 info@royaieabi.com

فواید ورزش برای کودکان

فواید ورزش برای کودکان
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 30 بهمن 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 185 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

چرا ورزش برای کودکان مفید است؟

ورزش برای بچه‌ها مفید است و این گفتن ندارد. کیست که نداند ورزش بهترین راه برای داشتن جسمی سالم، روانی شاداب و ذهنی پویا است. با این حال بهتر است بدانید وقتی از ورزش برای کودکان صحبت می‌کنیم، منظورمان ورزش حرفه‌ای و مدال آوری در بازی‌های المپیک نیست! هر فعالیتی که بتواند جنب و جوش کودکان را بیشتر کند، ورزش محسوب می‌شود. چه گل کوچیک در کوچه، چه طناب بازی! با رویای آبی همراه باشید تا با هم فواید ورزش کردن برای کودکان را مرور کنیم.

چرا لازم است کودکان ورزش کنند؟

فعالیت فیزیکی در کودکان به دلایل مختلفی مهم است. مثلا به کاهش اضافه وزن و جلوگیری از چاقی کمک می‌کند. ورزش همچنین افزایش قدرت در ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد و حتی باعث افزایش تمرکز در مدرسه می‌شود. ورزش و تحرک می‌تواند پایه‌های زندگی سالم را در کودکان ایجاد و آن را استحکام ببخشد.

ورزش همچنین با افزایش قئرت بدنی و مقاومت بدن، باعث کاهش بروز ابتلا به بیماری‌ها می‌شود. ورزش موجب افزایش انرژی می شود. 20 دقیقه تحرک برای بچه‌ها، می‌تواند او را حسابی سر شوق بیاورد و انرژی زیادی برای کودکان ایجادکند.

ورزش موجب رشد هوشی و کسب تجربیات مفید در زندگی برای کودکان می‌شود. ورزش جهان بینی خوبی به کودکان  می‌دهد. آنها با انجام بسیاری از فعالیت‌های ورزشی متوجه می‌شود که نه به صورت دلخواه بلکه با رعایت اصول و قواعدی می‌تواند به هدف‌های بزرگ‌تری برسند.

فعالیت‌های مبتنی بر بازی

فعالیت های مبتنی بر بازی برای کودکان در تمام سنین، مخصوصا در کودکان زیر 5 سال مهم هستند. بازی با توپ، رقصیدن با موسیقی، بازی در پارک و بازی هایی که تخیل کودک را تحریک می کنند، نمونه خوبی هستند. این اشکال ورزش می تواند برای بچه ها خود به خودی و سرگرم کننده باشند و هزینه ای نداشته باشند. در واقع شما والدین عزیز باید بدانید که این قبیل فعالیت‌ها نیز ورزش حساب می‌شوند و فواید بی‌شماری برای بچه‌ها دارد. حتی بازی‌های گروهی سنتی که این روزها رفته رفته در حال فراموشی است، از انواع ورزش برای کودکان به شمار می‌رود. وسطی بازی، لی لی، قایم باشک و ..... از جمله بازی‌های جذاب، بی هزینه و هیجان انگیزی خستند که حکم ورزش برای کودکان دارند و می‌توانند حسابی کودکان را سر حال بیاورند.

برای ترغیب ورزش در کودکان به این نکات توجه کنید:

  1. هدف اصلی، ایجاد بستری برای فعالیت فیزیکی بچه‌ها است. بنابراین سعی کنید این بستر را ایجاد کنید. قرار نیست کودک شما در یک هفته مدال طلای المپیک را کسب کند و آن را به دیوار اتاق پذیرایی خانه بیاویزید.
  2. به سن کودک توجه کنید و سپس ورزش مناسب برای او انتخاب کنید.
  3. کودکان زیر ۵ سال، برای اکثر ورزش‌های سازماندهی شده خیلی کوچکند، اما می‌توانند در هر ورزشی که شامل دو، شنا یا پرتاب کردن اجسام باشد فعالیت کنند.
  4. کودکان بین ۶ تا ۹ سال، خیلی بهتر ساختار را درک می‌کنند، بنابراین زمان خوبی برای آغاز فوتبال، والیبال، هنرهای رزمی یا ژیمناستیک برایشان خواهد بود.
  5. ورزش قرار است به بقیه قسمت‌های زندگی کودک‌تان کمک کند تا وضعیت بهتری داشته باشند. بنابراین نباید به اندازه‌ای مورد توجه قرار بگیرید که بقیه قسمت‌های زندگی او را فلج کند. مثلا باعث افت تحصلی نشود.
  6. بعضی از کودکان، برایشان سخت است که با دیگران همکاری کنند، ورزش می‌تواند قدمی مثبت در این زمینه برایشان باشد. از آنجایی که اغلب ورزش‌ها نیازمند این است که چند نفر با یکدیگر بازی کنند، کودک به زودی خواهد آموخت که همه چیز حول محور او نیست.اگر کودک شما تصمیم گرفت که دیگر علاقه‌ای به انجام ورزش ندارد، به او اجازه دهید تا به سراغ ورزش دیگری برود که بنظرش بیشتر لذت بخش است.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر