021-22711116 info@royaieabi.com

مراقبت از امنیت روانی کودکان در شرایط بحران

مراقبت از امنیت روانی کودکان در شرایط بحران
تاریخ انتشار: سه شنبه, 17 دی 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 109 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

کودکان‌مان را با حرف از جنگ نترسانیم! در فضای التهاب آلود این روزهای دنیا، بیش از هر زمانی مراقب امنیت روانی کودکان‌مان باشیم.  با رویای آبی همراه باشید تا با هم درباره راه‌های حفاظت از امنیت روانی کودکان مرور کنیم.

مراقب گفتارمان باشیم

مراقب از امنیت روانی کودکان را در گفتارمان رعایت کنیم. از به کار بردن حرف‌هایی که موجب هراس کودک می‌شود، خودداری کنیم. از به کار بردن عبارت‌هایی مثل "نکنه جنگ بشه"، "بدبخت نشیم؟!" ، "نکنه حمله بشه!" و ... چه در تبادل‌نظرهای روزمره و چه در مکالمات تلفنی خودداری کنیم. مراقب باشیم از کلمه‌هایی با بار منفی استفاده نکنیم. کلمه‌هایی مثل: جنگ، حمله، بدبختی، بمباران، موشک، خمپاره، کشته شدن، ناامنی و .... برای اینکه توسط کودکان شنیده شوند، مناسب نیستند. کودکان با شنیدن این کلمات دچار هراس و استرس می‌شوند. استرس می‌تواند مشکلات زیادی برای کودکان ایجاد کند. از کابوس‌های شبانه گرفته تا شب ادراری، افت تحصیلی، بیماری‌های جسمی و یا و لکنت زبان! پس لازم است به عنوان پدر و مادری مسئول و آگاه، بیش از هر زمانی از امنیت روانی کودکان‌مان محافظت کنیم.

مراقب رفتارمان باشیم

برای حفظ آرامش کودکان‌مان هوشیار باشیم تا در مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه، در حضور فرزندانمان از حوادث اضطراب آور این روزهای دنیا صحبت نکنیم. شبکه‌های خبری را تنها در صورتی ببینیم که مطمئن باشیم کودک‌مان خواب است یا در خانه حضور ندارد. فراموش نکنیم کودکان، هوشیارتر از آنی هستند که ما تصور می‌کنیم! حتی زمانی که مشغول بازی هستند، می‌توانند حرف‌های ما را بشنوند و در جریان مسائلی که متناسب با سن و سال آنها نیست، قرار بگیرند.

نقش مادران در امنیت روانی کودکان

امنیت روانی کودک در ماه ها و سال های اولیه زندگی مرهون مادر است. پذیرندگی، پاسخگو بودن و در دسترس بودن مادر و ثبات در این رفتارهاست که جهان را برای کودک به محیطی امن و با ثبات تبدیل می کند. کودک با اعتماد به مادر است که یاد می‌گیرد به جهان اعتماد کند و احساس دلبستگی در او ایجاد می‌شود.
امنیت روانی اولین و طبیعی‌ترین نتیجه دلبستگی کودک است. و وقتی کودک احساس امنیت داشته باشد، با احساس اعتماد بیشتری در محیط پیرامون حرکت می کند. ودک وقتی احساس ترس کند یا چیزی باعث آزارش شود، به سراغ مادر می‌رود تا ذخیره روانی اش را پر کند. حالا تصور کنید مادری را که خودش ترسیده و نگران و مضطرب است! دلبستگی و امنیت روانی کودکش زیر سوال می‌رود و خدشه دار می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتی در فضای التهاب آلود این روزهای دنیا، بهتر است به عنوان والدینی آگاه و مسئول، خوددار باشیم و ترس و اضطراب‌مان را کنترل کنیم. بگذاریم پایگاه ایمن فرزندتان باقی بمانیم.

بیشتر توجه کنید

یادمان باشد کودکان، آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند و توجه به سلامت روحی و امنیت روانی آنها یکی از اصلی‌ترین وظایف پدر و مادرها به شمار می‌رود. بنابراین بهتر است در روزهایی که فشار اجتماعی و اضطراب جمعی بیشتر است، توجه بیشتری به فرزندان‌مان کنیم. محبت بیشتری به فرزندمان هدیه کنیم. با کلام و رفتار سعی کنیم احساس عشق بیشتری به فرزندمان بدهیم. این کار باعث می‌شود اثر اضطراب‌های اجتماعی بیرونی به حداقل خود برسد.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر