021-22711116 info@royaieabi.com

پرنسس پروری ممنوع!

پرنسس پروری ممنوع!
تاریخ انتشار: دوشنبه, 27 آبان 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 105 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

اگر دختر دارید خواندن این صفحه را از دست ندهید. بگذارید از همین ابتدا سراغ اصل مطلب برویم و به شما بگوییم که دختر کوچولوی‌تان را پرنسس بار نیاورید! این شاید بزرگ‌ترین اشتباه شما به عنوان یک پدر و مادر باشد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چرا نباید دختر کوچولوی خود را تبدیل به یک پرنسس کنید؟ و بهتر است به جای این کار، چه طرز تفکری را در پرورش و تربیت او به کار بگیرید.

سندروم سیندرلا را می‌شناسید؟

سندروم سیندرلا نوعی اختلال است و به طور خلاصه به عدم استقلال زنان می‌پردازد. سندرم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی و عاطفی زنان به مردان، آن هم به صورت مادام‌العمر است. این مشکل به زنانی اشاره می‌کند که منتظرند شاهزاده‌ای با اسب سفید از راه برسد و خوشبخت‌شان کند! درواقع برخی زنان در ناخودآگاه خود دوست دارند زیر چتر حمایت دیگران قرار بگیرند؛ چون از مستقل‌شدن می‌ترسند. حالا اینها یعنی چه؟

کارتون سیندرلا را به خاطر دارید؟ دختری که در اوج بدبختی توسط شاهزاده‌ای پولدار پسندیده شد و با ازدواج با او به اوج خوشبختی رسید. همین اتفاق برای پرنسس سفید برفی و راپونزل نیز افتاد. همگی با سرانجامِ خوش ازدواج با یک مرد پولدار که سوار بر اسب به دنبال‌شان آمد، به سعادت رسیدند و به اصلاح سفیدبخت شدند. در نگاه اول مشکل خاصی در این داستان‌ها وجود ندارد. همه چیز عادی و حتی رشک برانگیز به نظر می‌رسد. پس مشکل کجاست؟ دقیقا در سندروم سندرلا!

پرنسس شدن به چه قیمت؟

ر تمام کارتن‌‌های پرنسسی، یک الگوی تکراری وجود داد و آن اینکه پرنسس ها هیچ نقشی در خوشبختی خودشان ندارند. به زبان ساده‌تر، برای رسیدن به موقعیت برتر تلاش نکرده‌اند. پرنسس های کارتن‌ها شخصیت‌هایی کاملا منفعل هستند. آنها حتی هیچ مسئولیتی برای خوشبخت کردن شاهزاده‌ای که با اسب سفید به سراغ‌شان آمده نیز ندارند. این کاراکترها صرفا انتخاب شدند چون زیبا بودند! علم، هنر و ویژگی‌های مثبت شخصیتی آنها هیچ نقشی در انتخاب شدن‌شان نداشته است.

اگر بخواهیم نگاهی سرسختانه‌تر داشته باشیم، پرنسس های والت دیزنی در واقع هیچ علم و هنر خاصی نیز ندارند. آنها از نظر شخصیتی دختران مستقلی نیستند. رویای شخصی و هدف فوق‌العاده‌ای نیز ندارند و همه زندگی آنها در تایید شدن توسط دیگری و ازدواج هویت پیدا کرده است. البته که تایید شدن از سوی دیگران بد نیست. به شرط آنکه رضایت و عشق به خویشتن چاشنی آن باشد. ازدواج نیز پدیده ناپسندی نیست. ولی نباید به همه اهداف و برنامه‌های یک دختر کوچولو برای زندگی آینده‌اش تبدیل شود. و این دقیقا آسیبی است که با الگو قرار دادن پرنسس ها به دختر کوچولوهای‌مان می‌زنیم.

دختران مستقل بار بیاورید

باور کنید یا نه، دوره و زمانه تفکرات پرنسسی به سر رسیده است. امروزه زنان نیز به اندازه مردان حق انتخاب دارند. زنان نیز دقیقا هم‌پای با مردان می‌توانند پیشرفت کنند و به استقلال مالی و شخصی برسند. زنان موفق برای شاد بودن و ادامه زندگی نیاز به مردان ندارند و برای همین، ازدواج همه هدف‌شان از زندگی نیست. بلکه به بخشی از زندگی آن‌ها تبدیل شده است. پس اگر می‌خواهید دختر کوچولوی امروزتان به بانویی موفق در آینده تبدیل شود، تفکر پرنسسی را در تربیت او به کار نگیرید. کمک کنید مسئولیت‌پذیر باشد و خودش با برنامه ریزی و تلاش، مسیر زندگی‌‎اش را مشخص کند. او را با اعتماد به نفس بالا تربیت کنید. به طوری که خوشبخت شدن را صرفا به معنی در کنار یک مرد قرار گرفتن نپندارد. حمایتش کنید تا به رویاهای شخصی و اهدافش نزدیک شود. و در آخر اینکه بهترین لطفی که می‌توانید به دختر کوچولوی خود بکنید، تربیت او به صورتی است که فارغ از جنسیتش به انسانی چند وجهی تبدیل شود. چنین کودکی به احتمال زیاد از شادی و رضایت‌مندی بیش‌تری در بزرگسالی برخوردار خواهد بود.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر