021-22711116 info@royaieabi.com

زدن ماسک، راه حل مبارزه با آلودگی هوا؟

زدن ماسک، راه حل مبارزه با آلودگی هوا؟
تاریخ انتشار: دوشنبه, 25 آذر 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 67 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

تقریبا هر ساله در فصل سرد با افزایش آلاینده‌های جوی روبه‌رو هستیم. اتفاقی که در اصطلاح عامیه آلودگی هوا نامیده می‌شود و اختلالاتی را در نظم زندگی ساکنین شهرهای بزرگ ایجاد می‌‎کند. تعطیلی مدارس و مهدهای کودک و همچنین افزایش آمار بیماران تنفسی و شیوع بیماری‌های واگیر و خطرناک از جمله پیامدهای آلودگی هوا به شمار می‌رود. همچنین اختلال در نظم زندگی مادران شاغل از پیامدهای ثانویه تعطیلی مهدها و مدارس به دلیل آلودگی هوا به شمار می‌رود.

در روزهایی که سطح آلاینده‌های جوی فراتر از سطح استاندارد می‌رود، شاهد این صحنه هستیم که تعداد زیادی از شهروندان با زدن ماسک بر صورت، در سطح شهر ظاهر می‌شوند. در اینجا می‌خواهیم به این نکته بپردازیم که آیا استفاد از ماسک برای مبارزه با آلودگی هوا تصمیم درستی است؟ با ما همراه باشید تا به این سوال مهم جواب دهیم.

کاری از دست ماسک بر می‌آید؟

بسیار دیده‌ایم که در روزهای آلوده، کودکان ماسک روی صورت گذاشته و در سطح شهر دیده می‌شوند. استفاده از ماسک یکی از راه‌های کاهش خطرناک ناشی از آلودگی هوا است. با این حال در نظر داشته باشید که برای این منظور باید از ماسک‌های مخصوص استفاده کنید و نه هر ماسکی.  استفاده از ماسک‌های جراحی به هیچ عنوان برای فیلتر کردن ذرات 2.5 میکرون فایده‌ای ندارد. ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون اغلب جزو آلاینده‌های شهر تهران هستند. بنابراین ماسکی که شما انتخاب می‌کنید باید قابلیت فیلتر کردن این ذرات را داشته باشد. ماسک‌های معمولی جراحی که اغلب به رنگ‌های سبز و سفید تولید می‌شوند و از طریق دو کش نازک روی دو گوش قرار می‌گیرند، برای مبارزه با آلودگی هوا مناسب نیستند.

ماسک نیز انواع دارد!

ماسک‌ها انواع و اقسام گوناگونی دارند و استفاده از ماسک‌های تنفسی مناسب که به ماسک‌های تنفسی FFP2 فیلتردار موسوم هستند، یکی از راهکارهای مقابله با اثرات آلودگی هواست. به همین دلیل بهتر است افرادی که مجبور هستند در خارج از منزل فعالیت کنند، از ماسک‌های مخصوص P2 استفاده کنند. اگر نیاز است در روزهای آلوده فرزند خود را از خانه خارج کنید، می‌توانید از این ماسک‌ها برای کمک به حفظ بیشتر سلامت سیستم تنفسی او بهره بگیرید.

توصیه‌هایی برای استفاده از ماسک برای مقابله با آلودگی هوا

  • اگر ماسک خراب شده یا تنفس با آن مشکل است، حتما ماسک را عوض کنید.
  • از کودک بپرسید با ماسک می‌تواند نفس بکشد یا خیر؟ در صورتی که جواب منفی داد، باید ماسک نو تهیه کنید.
  • ماسک‌ها دهان و بینی را می‌پوشانند و از ورود ذرات معلق به بدن جلوگیری می‌کنند. به شرط اینکه نسبت به روش استفاده از ماسک فیلتردار آگاهی داشته باشید.
  • ماسک را روی صورت‌ کودک قرار دهید به طوری که دماغک آن روی برآمدگی بینی او قرار بگیرد.
  • از محکم بودن ماسک، روی صورت کودک اطمینان حاصل کنید. سپس ماسک را به آرامی با هر دو دست‌تان بپوشانید و آرام نفس بکشید. دقت داشته باشید که هوا نباید از اطرف ماسک تنفسی نشت کند.
  • باید توجه کرد که صرف وجود ماسک، ورود آلاینده‌ها را کاهش نمی‌دهد. یعنی ماسک، مصونیت در برابر آلودگی هوا ایجاد نمی‌کند. بلکه صرفا از ورود هوای آلوده به بدن تا میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کند. به‌طوری که

 ماسک‌های۲ Pتا ۹۵ درصد از ورود ذرات زیر ۲.۵ میکرون به دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کنند. بنابراین ضروری به نظر می‌رسد که فرزندان‌تان را در روزهای آلوده از خانه خارج نکنید. مگر ضرورتی جدی وجود داشته باشد.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر