021-22711116 info@royaieabi.com

تلویزیون دیدن کودکان تا چه اندازه‌ای مجاز است؟

تلویزیون دیدن کودکان تا چه اندازه‌ای مجاز است؟
تاریخ انتشار: شنبه, 21 دی 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 26 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

جعبه جادو واقعا جادوگر بزرگی است. کوچک و بزرگ، پیر و جوان را می‌تواند ساعت‌های زیادی روبروی خود میخکوب کند. اگر در نظر داشته باشیم که همین میخکوب شدن می‌تواند چه عواقب بدی روی زندگی تک تک آدم‌هایی که مسخ این جادوگر ماهر شده‌اند برجای بگذارد، آن وقت برای زمانی که به آن اختصاص می‌دهیم تجدیدنظر خواهیم کرد. در این صفحه از وبسایت رویای آبی می‌خواهیم بررسی کنیم که تلویزیون دیدن برای کودکان تا چه اندازه مجاز است؟ عواقب زیاد تلویزیون دیدن کودکان چه می‌تواند باشد؟ چکار کنیم که کودکان عادت زیاد تلویزیون دیدن را ترک کنند؟ با ما همراه باشید.

اشتباه نکنید

تا چندی پیش تصور می‌شد برخورداری از یک تلویزیون اختصاصی برای کودک، لطف بزرگی است که پدر و مادرش در حق او کرده‌اند. زیرا این موضوع باعث می‌شود بهره هوشی کودک بالاتر برود. اگر شما نیز از آن دسته والدین هستید که فکر می‌کنید نیاز است فرزندتان در اتاقش تلویزیون شخصی داشته باشد، لازم است بدون رودربایستی به شما بگوییم اشتباه می‌کنید. این کار نه تنها کمکی به بالا رفتن بهره هوشی کودک شما نمی‌کند، او را درگیر مشکلات شناختی، روانی و جسمی بی‌شماری می‌کند.

والدین خوب و تلویزیون

شاید شما از آن دسته والدینی باشید که در دفاع از تلویزیون دیدن کودک‌تان بگویید: این کار باعث می‌شود کودک آرام و قرار بگیرد و شیطنت نکند. باید در نظر داشته باشید که این روش تربیتی، یعنی استفاده از تلویزیون به عنوان عامل کنترل رفتار کودک و وسیله‌ای برای سرگرمی او، کاملا اشتباه است. شما به عنوان پدر یا مادر باید به این سطح از توانایی برسید که بتوانید فرزندتان را با روش‌های مفیدتر، دوسویه و مناسب سرگرم کنید. این تفکر که تلویزیون پرستار کودک شماست، اشتباه است. شما باید بتوانید با کودک خود گفتگو کنید. تعامل سازنده داشته باشید و با ایده‌های ساده، خلاقانه و جذاب او را سرگرم کنید.

تلویزیون و یک دنیا مشکلات

بزرگ‌ترین مشکلی که در استفاده از تلویزیون برای کودکان وجود دارد، یک سویه بودن ارتباط با این ابزار است. زمانی که کودک به تلوزیون دیدن اختصاص می‌دهد، در واقع زمانی است که کودک از داشتن ارتباط دوسویه و تعاملی با دنیای واقعی محروم است. ویژگی رسانه‌ای مثل تلویزیون، یک طرفه بودن رابطه است. کودک نمی‌تواند با کاراکترهای کارتن یا فیلمی که می‌بیند رابطه‌ای واقعی برقرار کند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود.

برخی از مشکلاتی که از جعبه جادو بیرون می‌آید عبارت‌اند از:

 • کاهش توانایی حل مساله
 • ایجاد توقع حل خودبه‌خودی و معجزه آسای مشکلات زندگی
 • کاهش یادگیری مفاهیم ریاضی
 • عدم توانایی رفتار اجتماعی مناسب
 • عدم توانایی برقراری تعامل سازنده با انسان‌های دیگر
 • دوری از درک واقعیات زندگی و قرار گرفتن در دنیای خیالی
 • تمایل به تنهایی و انزوای اجتماعی
 • ایجاد اختلالات خواب
 • دشواری در بیان احساسات درونی
 • ایجاد مشکلات ضعف بینایی
 • کاهش تمرکز و توجه و ایجاد مشکلات درسی
 • اضافه وزن کودک و ایجاد مشکلات سلامتی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • فانتزی نگری و رویاپرروی مضر

قوانین کلی درباره تلویزیون دیدن کودکان

این قوانین کلی را به خاطر داشته باشید و به عنوان چراغ راه در زمینه تلویزیون دیدن کودک از آن بهره ببرید:

فرزند زیر 18 ماه دارید؟

دور تلویزیون دیدن را خط بکشید. آن هم خط قرمز و با خودکار که هرگز پاک نشود! این موضوع مشمول تبلیغات وسوسه کننده "کودک خود را نابغه کنید" نیز می‌شود. روانشناسان رشد کودک صریحا تاکید کرده‌اند کودک زیر 18 ماه هیچ نیازی به استفاده از تلویزیون ندارد و اساسا درکی از چیزی که می‌بیند نمی‌تواند داشته باشد. اگر قصد دارید او را سرگرم کنید، به جای تلویزیون از موسیقی استفاده کنید. البته منظور از موسیقی ترانه‌های "بهنام بانی" و "امیرعباس گلاب" نیست! موسیقی بی‌کلام کلاسیک برای او پخش کنید تا ضمن اینکه کودک را سرگرم و آرام نگاه می‌دارید، هوش موسیقایی او را نیز تقویت کنید. آثار باخ و بتهون بهترین پیشنهادات ما برای شماست.

کودک بین 2 تا 5 سال دارید؟

تنها یک ساعت در روز می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید با کمک تلویزیون سرگرم شود. البته این سرگرمی به معنی آن نیست که با همراهی شما سریال‌های مخصوص بزرگسالان ببیند و در جریان همه جزئیات "حریم سلطان" باشد. بلکه این یک ساعت باید به برنامه‌های آموزشی متناسب با سن و شرایط کودک اختصاص یابد.

کودک بالای شش سال دارید؟

به صورت دائمی محدودیت روی ساعات تلویزیون دیدن کودک بگذارید و این موضوع را سرسختانه کنترل کنید. تحت هیچ شرایطی این محدودیت را لغو نکنید. در نظر داشته باشید که کودک شما صرفا مجاز به دیدن برنامه‌هایی متناسب با محدوده سنی خود است. در صورتی که به این نکته توجه نکنید، فرزندتان را در معرض آسیب‌های روانی متعددی قرار می‌دهید.

نکات مدیریتی که هر والدینی باید بداند:

 • عادت ناپسند و شام/ ناهار خوردن به همراه تلویزیون دیدن را حذف کنید. وعده غذایی را در آرامش و به همراه اعضای خانواده میل کنید. به جای تلویزیون از موسیقی ملایم و گفتگوی اعضای خانواده با همدیگر بهره ببرید.
 • برای اتاق کودک‌تان تلویزیون اختصاصی قرار ندهید.
 • خودتان الگوی مناسبی باشید. وقتی 24 ساعت 7 روز هفته را پای تلویزیون نشسته‌اید، نباید توقع داشته باشید که فرزندتان از شما الگوبرداری نکند. به جای تلویزیون دیدن مادام‌العمر، ورزش کنید. کتاب بخوانید. کارهای هنری انجام دهید. خلاصه در نظر داشته باشید همه زمان شما به جعبه جادو اختصاص ندارد.
 • روی اعمال محدودیت و قوانینی که برای تلویزیون دیدن کودک گذاشته‌اید مصر باشید. حتی اگر لازم است، کابل تلویزیون را از آن جدا کنید تا از قانون تخطی نکنید.
سرگرمی‌های جذاب و مفید برای کودک مهیا کنید. از کیک پختن گرفته تا کلاس‌های ورزشی و رفتن به سوپرمارکت برای خرید مایحتاج روزانه

 

.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر