021-22711116 info@royaieabi.com

جملات جادویی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

جملات جادویی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 22 آبان 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 74 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

داشتن اعتماد به نفس کافی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت در زندگی به شمار می‌رود. کیست که دلش نخواهد فرزندی با اعتماد به نفس داشته باشد؟ این یکی از آرزوهای همه والدین در سرتاسر دنیا است. اعتماد به نفس کودکان موضوعی است که ارتباط مستقیمی با شیوه رفتار والدین دارد. بنابراین اگر می‌خواهید پایه‌های اعتماد به نفس را در فرزندتان تقویت کنید، این موارد را در نظر داشته باشید:

دلبستگی را جایگزین وابستگی کنید

هر چقدر دلبستگی ایمن در سلامت روان کودک نقش مهمی بازی می‌کند، وابستگی می‌تواند برای او آسیب زننده باشد. دلبستگی به مجموعه فاکتورهایی اشاره دارد که حس امنیت و پذیرفته شدن را به کودک منتقل می‌کند. در حالی‌که وابستگی، ناشی از عدم امنیت روانی کودکان است. کودکی که دلبسته است می‌داند حتی اگر والدینش حضور نداشته باشند، از عشق و حمایت آنها برخوردار است و احساس امنیتش متزلزل نمی‌شود.

در گفتن "دوستت دارم" خسیس نباشید

کودکان باید بدانند همیشه و در هر شرایطی دوست‌شان دارید. گفتن این جمله به فرزندتان دقیقا به اندازه اکسیژن برای او لازم است. کودکانی که از عشق و محبت والدین اشباع شده باشند، به بزرگسالانی با اعتماد به نفس تبدیل می‌شوند. هرگز برای تنبیه کودک از جمله "دیگه دوستت ندارم" استفاده نکنید. این جمله از مخرب‌ترین حرف‌هایی است که می‌توانید به زبان بیاورید.

به او اعتماد کنید

اعتماد کردن به کودک عاملی مهم در افزایش اعتماد به نفس او به شمار می‌رود. لزومی ندارد اگر کاری را به او می‌سپارید  لحظه به لحظه او را چک کنید تا از درست انجام دادن آن مطمئن شوید. یا وقتی چیزی را برای شما تعریف می‌کند مدام نپرسید "واقعا؟ نکنه داری دروغ می‌گی؟" هر چقدر شما بیشتر به فرزندتان اعتماد کنید، او بیشتر خودش را باور می‌کند.

با او خصوصی وقت بگذرانید

بچه‌ها از اینکه گاهی اوقات جلسات خصوصی با یکی از والدین خود داشته باشند، احساس خوبی می‌کنند. لزومی ندارد همیشه همه برنامه‌ها را با حضور همه اعضای خانواده تدارک ببینید. گاهی برای برنامه‌های دونفره برنامه ریزی کنید و با هم وقت بگذرانید. این کار می‌تواند یک سفر کوتاه و یا حتی خوردن یک نوشیدنی سبک در یک کافه باشد. مهم این است که حس ارزشمند بودن را به کودک‌تان بدهید تا ببینید نهال اعتماد به نفس چگونه در وجودش به درختی پر شاخ و برگ تبدیل می‌شود.

معذرت خواهی کنید

اگر کار اشتباهی از شما سر زد، به سادگی از کودک خود عذرخواهی کنید. این کار یکی از راز و رمزهای والدین موفق به شمار می‌رود. عذرخواهی کردن از کودک به او می‌آموزد که مسئولیت اشتباهاتش را به عهده بگیرد. همچنین از ظهور کمال‌گرایی منفی در شخصیت او جلوگیری می‌کند.

به او استقلال مالی بدهید

داشتن پول کافی برای رفع نیازهای روزمره، یکی از مواردی است که به کودک شما حس قدرت و اعتماد به نفس می‌دهد. متناسب با نیازهای او مبلغی را به عنوان پول توجیبی برایش در نظر بگیرید و به او یاد بدهید چطور می‌تواند با پول، برای خودش خرید کند. پس انداز کردن را نیز به او یاد بدهید. این کار به رشد مدیریت مالی و هوش اقتصادی او نیز کمک می‌کند.

تحسین‌گر باشید

صفات مثبت کودک خود را همواره به او گوشزد کنید. هیچ ایرادی ندارد اگر بداند خوب می‌تواند یک قطعه موسیقی را اجرا کند. و یا شما چقدر از اینکه شاهد مراقبت او از خواهر یا برادر کوچکش بودید خوشحال شدید. کارهای خوب، ویژگی‌های مثبت و حرف‌های جالب کودک‌تان را تحسین کنید. با این کار اجازه می‌دهید صفات خوب بیشتری را در خودش تقویت کند.

به کودک اهمیت بدهید

اهمیت دادن یعنی مجموعه کارهایی که باعث می‌شود کودک بفهمد برای شما مهم است، به او توجه می‌کنید و موجودی ارزشمند به شمار می‌رود. اینکه در اعماق درون‌تان چقدر فرزندتان را دوست دارید، به رشد اعتماد به نفس در او کمکی نمی‌کند. باید این را با رفتار به کودک خود نشان دهید. مثلا هرگز بدون اینکه سر میز شام و ناهار حاضر شود، شروع به خوردن غدا نکنید. یا اینکه نظر او را هم درباره رنگ مبل‌های جدیدی که قصد دارید بخرید، جویا شوید.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر