021-22711116 info@royaieabi.com

دوست خیالی، کاملاً عجیب یا کاملاً طبیعی؟!

دوست خیالی، کاملاً عجیب یا کاملاً طبیعی؟!
تاریخ انتشار: شنبه, 29 تیر 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 72 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

4 دلیل که روانشناسان معتقدند دوستان خیالی، به رشد و توسعه کودکان کمک می کنند. در برخی موارد مشاهده شده است که والدین دچار اضطراب، ترس و حتی شرمندگی می شوند چرا که فرزندشان یک دوست خیالی دارد. آن ها نگران این هستند که کودکشان دچار تنهایی، گوشه گیری و طرد شدگی شوند و به خوبی رشد و پیشرفت نکنند. در عین حال برخی روانشناسان تأکید دارند که این تصورات، کاملاً غلط و اشتباه هستند. دوستان خیالی بچه ها، نشان از قدرت بالای هوش و خلاقیت کودکان دارد.

دوستان خیالی می توانند مهارت های کلامی و زبانی کودکان را تقویت کنند.

زمانی که بچه ها یک دوست خیالی دارند برای ارتباط با هم می بایست به واسطه کلمات با یکدیگر گفتگو کنند. این بحث های متقابل دو طرفانه به تقویت مهارت های زبانی و کلامی کودکان کمک می کند و باعث پیشرفت آن ها می شود.

با داشتن یک دوست خیالی، بچه ها مکالماتی به نام «صحبت های خصوصی» می سازند. در حقیقت، صحبت کردن با دوستان خیالی باعث می شود که با صدای بلند صحبت نکنند و از طرفی دیگر افکار بچه ها را سازماندهی می شود. بچه هایی که دوستان خیالی دارند در برنامه ریزی فعالیت ها و حل پازل ها در سطح خیلی خوبی عمل می کنند.

دوستان خیالی می توانند مهارت های اجتماعی کودکان را تقویت کنند.

بچه هایی که همراهان خیالی دارند دوستان واقعی خود را نادیده نمی گیرند. در حقیقت نسبت به کسانی دوست خیالی ندارند، افرادی اجتماعی تر و دوستانه تری هستند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن ها می توانند نقطه نظرات و دیدگاه های بچه های مختلف را پیدا و درک کنند. از همین رو آن ها می توانند تعاملات اجتماعی را بهتر تمرین و تجربه کنند.

زمانی که بچه ها یک دوست خیالی دارند، می توانند حل مسائل در شرایط مختلف را تمرین کنند. به عنوان مثال: «چه اتفاقی می افتد اگر تامی(دوست خیالی) بخواهد توی بشقاب بنفش غذا بخورد و همچنین دوست واقعی اش دیوید هم بخواهد توی بشقاب بنفش غذا بخورد اما فقط یک بشقاب بنفش وجود داشته باشد؟.»

دوستان خیالی می توانند کودکان را خلاق تر کنند.

یک کودک با یک دوست خیالی، هرگز به تنهایی بازی نمی کند. او به یک شخصیت تعیین شده داخل گوشی، تبلت یا کامپیوتر نیاز ندارد تا با او حرف بزند یا بهش بگوید چه کاری انجام دهد. او همه آن شخصیت خیالی را در ذهن خود، مجسم می سازد. همه چیزهایی که درباره او تظاهر می کند یا داستان هایی که درباره او می گوید برای ذهنش مفید است. همچنین به کودک شما کمک می کند تا هر روز خلاق تر شود.

دوستان خیالی به تقویت عواطف و احساسات کودکان کمک می کنند.

بسیاری از کودکان کم سن، برای حل مشکلاتشان در شرایط مختلف، از دوستای خیالیشان کمک می گیرند. مانند زمان رفتن به یک خانه جدید، مواجه شدن با حیواناتی مثل سگ، ترس از دست دادن کسی و ... . دوستان خیالی، به کودکان اطمینان لازم جهت مواجه شدن با شرایط ترس آور و نامناسب را می دهند. از طرفی دیگر دوستان خیالی می توانند به کنترل رفتار کودکان نیز کمک کنند.

اگر کودک شما دوست خیالی خودش را دارد از بابت او نگران و مضطرب نباشید. دوستان خیالی به کودکان شما کمک می کنند تا بهتر رشد نمایند. همچنین اگر کودک شما دوست خیالی ندارد نگران نباشید راه های زیادی برای افزایش خلاقیت و رشد در مهارت های مختلف وجود دارد.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر