021-22711116 info@royaieabi.com

افزایش قد کودکان، رویا یا حقیقت؟

افزایش قد کودکان، رویا یا حقیقت؟
تاریخ انتشار: شنبه, 25 آبان 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 118 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

احتمالا پدر یا مادر یک جوان خوش قد و بالا بودن، رویای بسیاری از والدین است. برای همین، افزایش قد کودکان یکی از موضوعاتی است که تقریبا دغدغه‌ای مشترک، بین والدین به شمار می‌رود. گرچه عامل اصلی در تعیین قد نهایی کودکان، وراثت و ژنتیک است؛ با این حال راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید با بهره‌گیری از آنها رشد قدی فرزندتان را افزایش دهید و چند سانتی‌متر به قد نهایی کودک خود در بزرگسالی اضافه کنید.

ژنتیک، عامل اصلی افزایش قد کودکان

چه بخواهید و چه نخواهید، آن چیزی که بیشتر از همه در قد و قامت نهایی کوچولوی دلبندتان تاثیر دارد، ژنتیک است. اگر شما و همسرتان پدر و مادری ریزه میزه هستید و در کلِ خانواده و بستگان‌ هم‌خون شما کسی نیست که قدش بیشتر از 170 سانتی‌متر باشد، هرگز نباید توقع داشته باشید فرزندتان در آینده، جوانی با قد بالای 190 سانتی‌متر شود. این درست است که بعضی فاکتورها مثل ورزش و تغذیه روی افزایش قد تاثیر دارند، با این حال هیچ کدام به اندازه وراثت و ژنتیک در رشد قدی کودکان نقش بازی نمی‌کنند.

غذاهای جادویی برای داشتن کودکانی بلند قد

تغذیه مناسب یکی دیگر از کلیدهای طلایی برای داشتن کودکانی قد بلند است. نقش تغذیه در افزایش قد کودکان تایید شده و اگر برای این منظور به پزشک مراجعه کنید، با دستورالعمل پیچیده و پر و پیمانی برای افزایش قد کودکان روبه‌رو می‌شوید. با این حال در نظر داشته باشید همه این روش‌ها تا پیش از زمان بلوغ، مفید هستند. پس اگر می‌خواهید کودک‌تان به رشد طولی حداکثری خود در زمان بلوغ برسد، به این نکات تغدیه‌ای توجه کنید:

تخم‌مرغ‌های معجزه‌گر

پزشکان بر این باورند که مشکلات کوتاهی قد در نسل حاضر، ارتباط مستقیمی با کمبود عنصر روی در بدن دارد. برای همین بهتر است از مواد غذایی که منبعی سرشار از روی هستند، در تغذیه کودک‌تان استفاده کنید. تخم مرغ و به طور عام‌تر تخم بیشتر پرندگان از منابع ارزان، در دسترس و سرشار از روی به شمار می‌روند. نکته مهم اینکه کلِ روی موجود در تخم‌مرغ، در زرده آن قرار دارد! این نکته شاید برای والدین کودکان بد غذا حیاتی باشد.

آجیل، این دانه‌های گیاهی شفابخش

آهن، ویتامین آ، کلسیم و ید از دیگر فاکتورهای تغذیه‌ای در رشد قدی کودکان هستند. مصرف این مواد به صورت روزانه تضمین می‌کند که کودک شما به رشد قدی حداکثری خود در بزرگسالی برسد. آجیل و دانه‌های گیاهی از خوراکی‌هایی به شمار می‌روند که این منابع را در خود جای داده‌اند. از این دانه‌ها می‌توانید به عنوان میان‌وعده در تغذیه کودک استفاده کنید. موارد زیر از بهترین دانه‌های گیاهی هستند که برای افزایش قد کودکان می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

 • بادام هندی
 • بادام زمینی
 • پسته
 • گردو
 • فندق

مصرف انواع گوشت را جدی بگیرید

اگر خواهان داشتن فرزندانی خوش قد و بالا هستید، انواع گوشت را در رژیم غذایی خانواده بگنجانید. گوشت قرمز، جگر و انواع غذاهای دریایی از خوراکی‌هایی هستند که در نهایت منجر به افزایش قد کودکان می‌شود. اگر فرزندانی بد غذا دارید، سعی کنید با کمک ترفندهای مختلف، غذاهای گوشتی لذیذی مطابق با ذائقه او آماده کنید. این کار نیاز تغذیه‌ای کودک را برطرف، و به بهبود رشد قدی‌اش کمک می‌کند.

شیر و سبزیجات تازه را فراموش نکنید

"شیر تا بخوای مفیده        مانند برف سفیده
سالم‌تر از این غذا        هیچ کی تا حالا ندیده"

این یکی از شعرهای کودکانه‌ است که معمولا بیشتر بچه‌ها آن را در مهدهای کودک یاد می‌گیرند و نشان می‌دهد شیر، تا چه اندازه در برنامه تغذیه‌ای کودکان نقش دارد. شیر، منبع اصلی کلسیم است و کلسیم عامل مهم در افزایش طول استخوان‌ها! مصرف شیر، میوه‌ و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی کودک‌تان فراموش نکنید. کمک به افزایش قد کودکان، تنها یکی از فواید این مواد غذایی به شمار می‌رود. مرکبات و همچنین خانواده کلم‌ها نیز روی رشد قدی کودک‌تان تاثیر می‌گذارند.

ورزش و افزایش قد کودکان

ورزش به افزایش قد کودکان کمک می‌کند. اما نه هر ورزشی! به طور کلی این ایده بسیار عالی است که کودک‌تان را به سوی یک رشته ورزشی سوق دهید. اما اگر هدف‌تان از این کار، کمک به بهبود رشد قدی کودک است، باید در نظر داشته باشید هر ورزشی شما را به این هدف نمی‌رساند. شاید باور نکنید، ولی بعضی ورزش‌ها حتی منجر به کوتاه قامتی در کودکان می‌شوند! ورزش‌هایی که می‌توانند منجر به افزایش قد کودکان شوند عبارتند از:

 • ورزش‌های آبی
 • دوچرخه سواری
 • والیبال
 • بسکتبال
 • دو
 • طناب بازی
 • فوتبال
 • ژیمناستیک

البته باید در نظر داشته باشید اگر مدت هر کدام از این ورزش‌ها بیشتر از 30 دقیقه در روز باشد، ممکن است انتظاری که از آن دارید، برآورده نشود. برای داشتن کودکانی بلند قد، دور ورزش‌هایی مانند وزنه‌برداری، کشتی و ورزش‌های رزمی را خط بکشید.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر