021-22711116 info@royaieabi.com

آنفولانزای خطرناک ، بیماری که باید آن را جدی گرفت

آنفولانزای خطرناک ، بیماری که باید آن را جدی گرفت
تاریخ انتشار: شنبه, 16 آذر 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 52 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

آنفولانزا یکی از بیماری‌هایی است که از پاییز امسال شیوع پیدا کرده و تاکنون جان افراد زیادی را گرفته است. از این رو لازم است آن را بیشتر از هر زمانی جدی بگیرید. با ما همراه باشید تا نکات بیشتری درباره آنفولانزای خطرناک را با شما به اشتراک بگذاریم.

علائم آنفولانزای خطرناک چیست؟

بیماری آنفولانزا علائم مختلفی دارد. این بیماری در بدن کودکان به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد. گریه بدون اشک، صورت کبود، تنفس تند، تب شدید از این علائم هستند. اولین نشانه‌های آنفلوانزا می‌تواند شامل احساس تب، لرز، سرفه، آبریزش یا گرفتگی بینی، بدن درد، سردرد، خستگی، استفراغ یا اسهال باشد. دو مورد آخر در کودکان نسبت به بزرگسالان شایع‌تر هستند. 

عوارض آنفولانزای خطرناک چیست؟

آنفولانزای خطرناک تاکنون جان 19 نفر را در ایران گرفته است. همچنین این بیماری ممکن است موجب افزایش ریسک حمله قلبی شود. آنفلوآنزا در صورت تداوم می‌تواند منجر به التهابات قلبی، مغزی و عضله‌ای شود و در مجموع در چند عضو بدن نارسایی ایجاد کند. در نوع جدید این بیماری که از پاییز امسال شیوع پیدا کرده است، با یک عفونت ویروسی در بیماری آنفولانزا روبه‌رو هستیم که واکنش‌های التهابی شدید در بدن فرد بیمار به وجود می‌آورد. این ویروس‌ها باعث ایجاد مسمومیت عفونی می‌شوند که ممکن است به قیمت جان فرد تمام شود.

چطور با آنفولانزای خطرناک مقابله کنیم؟

گرچه این ویروس خطرناک تاکنون مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کرده است، با این حال با رعایت اصولی، می‎‌توانید با این بیماری مقابله کنید.

واکسن بزنید

واکسن آنفولانزا یک راه خوب برای مبارزه با شیوع این بیماری به شمار می‌رود. پزشکان توصیه می‌کنند بهتر است طیف وسیعی از افراد از جمله کودکان، زنان باردار و افرادی که نقص سیستم ایمنی بدن دارند، واکسن بزنند. واکسن را از داروخانه‌های معتبر تهیه و زیر نظر پزشک استفاده کنید.

دست‌ها را بشویید

شستشوی دست‌ها می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهد. این روشی ساده برای پیشگیری از پخش شدن میکروب و جلوگیری از انتقال آن به افراد دیگر است. شستشوی دست‌ها خطر بیماری تنفسی را 16 درصد کاهش می‌دهد. این موضوع به ویژه در مهدهای کودک و مدارس اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌شود پرسنل مهدهای کودک و آموزگاران مدارس، روزی چند نوبت کودکان را تشویق کنند تا دست‌های خود را با آب و صابون بشویند.

استراحت کنید

اگر کودک شما به آنفولانزا مبتلا شده، او را از انجام هر گونه فعالیت جسمی معاف کنید. اشکالی ندارد حتی اگر سه هفته کلاس ورزشی نرود. در نظر داشته باشید استراحت کردن به بهبود بیماری کمک زیادی می‌کند. سعی کنید ساعات خواب کودک را افزایش دهید. خواب بیشتر، کمک می‌کند فرزندتان زودتر خوب شود. در طول زمان خواب، پروتئینی در مغز تولید می‌شود که به بهبود بیماری آنفولانزا کمک می‌کند.

در خوردن ویتامین زیاده روی نکنید

شاید فکر کنید زمانی که فرزندتان آنفولانزا دارد، بهترین کار این است که هر ده دقیقه یک‌بار با لیوانی بزرگ از آبمیوه طبیعی سراغش بروید و او را وادار کنید تا انتها از آن بنوشد. گرچه مصرف ویتامین، میوه و سبزیجات تازه به بهبود بیماری کمک می‌کند، با این حال مصرف بیش از حد ویتامین‌ها می‌تواند آثار منفی به همراه داشته باشد. مثلا افزایش مصرف ویتامین C منجر به بروز اسهال در فرد مبتلا به آنفولانزا می‌شود.

حتما به بیمارستان مراجعه کنید

اگر علایم بیماری را در خود و یا فرزندتان دیدید، بلافاصله به اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کنید. در آنفولانزای خطرناک، مراجعه شما به مطب پزشکان را توصیه نمی‌کنیم. در اورژانس بیمارستان‌ها داروهایی وجود دارد که کادر درمانی با استفاده از آنها بیماری را به سرعت کنترل می‌کنند و احتمال خطر را کاهش می‌دهند.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر