021-22711116 info@royaieabi.com

چیدمان اتاق کودک ، وظیفه‌ای حساس و با اهمیت

چیدمان اتاق کودک ، وظیفه‌ای حساس و با اهمیت
تاریخ انتشار: شنبه, 30 آذر 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 36 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

داشتن اتاقی جدا از اتاق والدین برای بچه‌ها، به یکی از الزامات فرزندپروری تبدیل شده است. بر این اساس چیدمان اتاق کودک نیز به یکی از موضوعات مهم در تربیت و پرورش کودک به شمار می‌رود. با ما همراه باشید تا نکاتی ضروری را درباره چیدمان اتاق کودک، با هم مرور کنیم.

امنیت، نخستین اولویت در چیدمان اتاق کودک

اتاق کودک باید به محلی تبدیل شود که قرار است کودک بیشتر ساعات زندگی‌اش را در آنجا سپری کند. بنابراین باید آرامش‌بخش، امن و سرگرم کننده باشد. همچنین کمک کند تا خلاقیت کودک شکوفا شود. با این حال اگر قرار باشد یکی از این موارد را در اولویت قرار دهید، شک نکنید که باید روی "امنیت" انگشت بگذارید. حفظ امنیت جسمی و روانی کودک، مهمترین وظیفه شما به عنوان والدین است. این موضوع را در چیدمان اتاق کودک نیز باید رعایت کنید. به عنوان مثال پوشاندن پریزهای برق، پیچ کردن کمدها به دیوار و حفاظ پنجره از نکاتی است که باید حتما مورد توجه شما قرار بگیرد. از لوازم با لبه‌های منحنی استفاده کنید. وسایل اتاق با لبه‌های تیز برای کودکان خطرناک است. در انتخاب پرده و روتختی، سراغ پارچه‌های ضدباکتری و ضدآلرژی بروید.

 انتخاب رنگ‌ها را جدی بگیرید

دوره و زمانه اینکه هر رنگی را به یک جنسیت خاص نسبت می‌دادند، گذشته است. حالا آدم‌ها این حق را دارند که فارغ از جنسیت‌شان از هر رنگی که دل‌شان می‌خواهد استفاده کنند. بنابراین زیاد توجه نکنید که از نظر دیگران این رنگ به اتاق دختر یا پسر شما می‌آید یا نه. نکته مهم این است که رنگ‌ها را به درستی انتخاب کنید. انتخاب رنگ‌ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

  • مساحت اتاق
  • وضعیت نورگیری
  • تعداد فرزندانی که اتاق مشترک دارند
  • سن فرزندان

این موارد مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که در انتخاب رنگ چیدمان اتاق کودک باید مورد توجه قرار بگیرند. به طور کلی هر چقدر فضا کوچکتر باشد، بهتر است از رنگ‌های توسعه دهنده و روشن مثل آبی آسمانی استفاده کنید. برای فضاهایی با نورگیری زیاد و وسعت بالا، می‌توانید از رنگ‌های تندتر و شادتر بهره بگیرید. هرگز از یک رنگ برای چیدمان اتاق کودک استفاده نکنید. رنگ‌ها را در کنار رنگ مکمل یا متضاد خود استفاده کنید تا به بهترین هارمونی دست پیدا کنید. ایجاد محیطی که کودک‌تان دوست داشته باشد بیشتر زمانش را در آنجا صرف کند، اتفاق مهمی است. بهتر است از طراحان دکوراسیون برای این موضوع کمک بگیرید و از مشاوره‌های تخصصی بهره ببرید.

مدیریت اتاق مشترک برای چند فرزند

ممکن است تعداد اتاق‌های خانه شما با تعداد فرزندان‌تان برابر نباشد. در این صورت کودکان شما باید در اتاقی اشتراکی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. مدیریت اتاق مشترک برای چند فرزند، یکی از دغدغه‌های والدینی است که بیشتر از یک فرزند دارند. مهمترین نکته‌ای که باید رعایت کنید، ایجاد استقلال برای بچه‌ها است. هر کدام از بچه‌ها باید در اتاق مشترک‌شان استقلال فردی و حریم خصوصی داشته باشند. یکی از پیشنهادات خوبی که برای رعایت حریم خصوصی و فضای فردی برای هر کدام از بچه‌ها می‌توانیم به شما بدهیم این است که دور تخت هر کدام از فرزندان پرده بکشید. به سادگی با کشیدن پرده، هر کدام از آنها به فضایی شخصی –هرچند کوچک- دست پیدا می‌کنند.

کفپوش مناسب

سرامیک گزینه خوبی برای کفپوش اتاق کودک نیست. سرد است و آنها ممکن است روی سرامیک سر بخورند. پارکت نیز گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسد. پارکت‌ها به آب حساس هستند و ریختن آب یا حتی ادرار روی زمین، امری اجتناب ناپذیر در رشد کودک به شمار می‌رود. سعی کنید کف اتاق کودک را با فرش رنگی بپوشانید. از رنگ های گرم و تیره استفاده کنید تا آلودگی‌ها را کمتر نشان دهد. فرش کمک می‌کند به هنگام نشستن روی زمین و بازی کردن، دست و پای کودکان زخم نشود. موکت، به ویژه اگر پرز بلند باشد، یکی دیگر از گزینه‌های خوبی است که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

سخن آخر

در نظر داشته باشید اینها تنها بخشی از نکاتی است که در چیدمان اتاق کودک باید در نظر بگیرید. این موضوع حتی انتخاب وسایل و نوع اسباب بازی‌های کودک را نیز در بر می‌گیرد. بنابراین لازم است دیدگاهی همه‌ جانبه، بلند مدت و کارشناسی شده داشته باشید.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر