021-22711116 info@royaieabi.com

ساخت و طراحی کاردستی و نقش آن در خلاقیت کودکان

ساخت و طراحی کاردستی و نقش آن در خلاقیت کودکان
تاریخ انتشار: سه شنبه, 14 آبان 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 127 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

یکی از روش های مناسب برای فعال کردن ذهن کودکان ساخت و طراحی کاردستی است. اکثر کودکان هنر را دوست دارند و از اینکه بتوانند چیزی را با دستان کوچکشان درست کنند، لذت می برند. ساخت و طراحی کاردستی خلاقیت کودکان را افزایش می‌‌دهد. امروزه مهد کودک های تجریش کلاس‌های طراحی و ساخت کاردستی برای کودکان برگزار می‌کنند تا علاوه بر افزایش خلاقیت، استعداد‌های کودکان را نیز شناسایی کنند.

مزایای ساخت و طراحی کاردستی برای کودکان

ساخت و طراحی کاردستی برای کودکان مزایای بسیاری دارد. در اینجا به چند مورد که در تعلیم و تربیت کودک نقش بسزایی دارد اشاره می‌کنیم.

 • افزایش مهارت‌های حرکتی

  هنگامی که کودکان از انگشتان خود برای ساخت و طراحی کاردستی کمک می‌گیرند، مهارت های حرکتی خود را تقویت می‌کنند زیرا آنها از تمام عضلات دست های کوچکشان استفاده می‌کنند. همچنین هماهنگی بین دستانشان افزایش می یابد در نتیجه به مرور زمان سرعت عملشان در انجام کارهای مختلف بالا می رود.

 • افزایش یادگیری

  کودکان در ساخت و طراحی کاردستی مهارت های یادگیری اولیه خود که شامل صحبت کردن، خواندن، گوش دادن و درک کردن می شود، یاد می گیرند. همچنین کودکان وقتی در مورد کارهایی که انجام می‌دهند صحبت می‌کنند مهارت ارتباطی که همه والدین دوست دارند فرزندانشان در اسرع وقت آن را یاد بگیرند را در خود افزایش می‌دهند.

 • یادگیری مفاهیم ریاضی

  مهارت‌های اساسی ریاضی اغلب به عنوان بخشی از فعالیت‌های ساخت و طراحی کاردستی محسوب نمی شوند. اما کودکان به طور مکرر می‌توانند اشکال مختلف را بیاموزند، لوازم هنری خود را بشمارند و حتی مواد هنری خود را اندازگیری کنند، همه این موارد تاثیر مثبتی بر رشد مهارت های ریاضی در کودکان دارد. همچنین مربیان در مهد کودک های تجریش با کمک ساخت و طراحی کاردستی یادگیری ریاضی را برای کودکان لذت بخش تر می‌کنند.

 • خلاقیت

  هنر به کودکان اجازه می‌دهد تا خلاقیت خود را که در طول زندگیشان مهم است، توسعه دهند. با انجام کاری خلاقانه این اجازه به کودکان داده می شود تا احساسات خود را بیان کنند. ساخت و طراحی کاردستی فرصت هایی را برای امتحان کردن ایده های جدید، خلق روش های جدید تفکر را ایجاد، حل مسئله و رشد ذهنی کودکان را تقویت می‌کند.

 • اعتماد به نفس

  یکی از مهم‌ترین مزایای ساخت و طراحی کاردستی ایجاد اعتماد به نفس در کودکان است. زمانیکه کودکان با دستهایشان چیزی را می سازند احساس غرور می‌کنند و همچنین به کمک هنر یاد می‌گیرند با صبر و شکیبایی و امتحان کردن چیزهای مختلف، ایده های جدید را در ذهن خود پرورش دهند.

 • ارتباط بهتر با والدین

  کودکان دوست دارند وقت بیشتری را با والدین خود سپری کنند یکی از بهترین راه ها برای ارتباط کودک با والدین ساخت و طراحی کاردستی است. والدین باید دقت کنند زمانیکه مشغول همکاری با کودکان هستند باید در مورد چیزی که می‌سازند، ایده ها و موضوعات مختلف با کودکانشان صحبت کنند. تا ارتباط بهتری با کودک خود برقرار کنند.

بنابراین توجه داشته باشید که فعالیت‌های هنری و کاردستی برای کودکان، بخصوص در سنین 3 تا 8 سالگی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین در مهد کودک های تجریش با کمک مربیان در جهت رشد فکری و جسمی کودکان تلاش می‌کنند.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر