021-22711116 info@royaieabi.com

راه‌ های مراقبت از موی کودک را می‌شناسید؟

راه‌ های مراقبت از موی کودک را می‌شناسید؟
تاریخ انتشار: دوشنبه, 04 آذر 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 96 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

فرقی ندارد کوچولوی شما دختر است یا پسر. توجه به تارهای زلف او و مراقبت از آنها یکی از وظایف هر پدر و مادری است؛ هر چند که تا به حال به این نکته ظرف توجه نکرده باشید. چه کودک کم‌مو داشته باشید، چه پرمو، چه موهای فرزندتان نرم و کرکی باشد و چه فرفری و در هم تنیده، بد نیست اگر با راه های مراقبت از موی کودک بیشتر آشنا شوید.

موی کودک شما چگونه است؟

بعضی کودکان حتی تا دو سالگی مو ندارند و به صورت ارثی کم‌مو به دنیا می‌آیند. بعضی دیگر نیز با سری پرمو با موهای بلند متولد می‌شوند و در همان هفته‌های اول، پدر و مادر خود را وا می‌دارند تا برای کنترل موهایی که مدام در چشم و دهان‌شان می‌رود، فکر چاره باشند. بعضی کودکان موهایی با تارهای بسیار ظریف، سبک، پر مانند و کرکی دارند و برخی دیگر، تارهای موهای‌شان ضخیم است و مدیریت موهای فر و مجعد آنها به یکی از چالش‌های اصلی زندگی والدین‌شان تبدیل می‌شود. نکته مهم این است که بدانید راه های مراقبت از موی کودک، کاملا به جنس و وضعیت موهای او بستگی دارد.

شامپوی مناسب را جدی بگیرید

شامپوی مناسب الزاما به معنی شامپویی با برند خارجی و گران قیمت نیست. شامپوی مناسب، شوینده‌ای است که با پوست و موی کودک شما سازگار باشد و عوارضی مانند سوزش، خارش و التهاب ایجاد نکند. اگر فرزندتان موی زبر و خشک دارد، بهتر است از نرم کننده موی کودک نیز در کنار شامپو استفاده کنید. این کار به آسان شانه شدن موهای او کمک می‌کند. برای کودکانی با موی فر نیز توصیه می‌شود از نرم کننده در کنار شامپو استفاده کنید. اگر موهای کودک شما بلند، صاف و با تارهایی ضخیم است، بهتر است از نرم کننده مو استفاده نکنید. این کار به ایجاد الکتریسیته ساکن در موهای فرزندتان می‌انجامد.

اسپری ضد گره موی سر را می‌شناسید؟

این محصول هم برای کم‌موها فایده دارد و هم پرموها. وظیفه اصلی این محصول، سهولت در شانه کردن موهای کودکان است. در واقع این محصول نمی‌گذارد موهای کودکان در هم گره بخورد. اگر موهای فرزندتان نرم، کرکی و بسیار نازک و یا فر و پرپشت است، بسیار مستعد گره خوردن به نظر می‌رسد. با استفاده از اسپری ضدگره می‌توانید به راحتی این مشکل را حل کنید. اسپری ضد گره موی سر را می‌توانید از همه داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. قیمت چندانی هم ندارد.

از محصولات زیبایی و آرایشی برای موی کودک استفاده نکنید

نیازی نیست برای خوش‌تیپ‌تر به نظر رسیدن کودک‌تان موهای او را با اتوی مو، بابلیس و انواع اسپری‌های حالت‌دهنده مو آرایش و پیرایش کنید. این محصولات در درازمدت باعث ریزش مو می‌شوند. در طول زندگی، فرصت برای استفاده از این محصولات برای فرزندتان زیاد پیش می‌آید. اگر موی فرزندتان بلند است، بهتر است تا جایی که می‌شود از سفت بافتن و بستن آن خودداری کنید. همچنین استفاده بیش از حد از گیره و سنجاق‌های مو، کاری است که بهتر است زیاد انجام ندهید.

از نسخه‌های مادربزرگ‌ها برای تقویت موی کودک استفاده کنید

اگر فرزند کم مویی دارید و دل‌تان می‌خواهد موهای او را تقویت کنید، بد نیست برای آگاهی از راه های مراقبت از موی کودک ، گریزی به نسخه‌های گیاهی مادربزرگ‌ها بزنید. معمولا مادربزرگ‌ها روش‌های ارزان، در دسترس و ساده‌ای برای پرپشت کردن مو بلد هستند که استفاده از آنها عوارضی نیز ندارد. موارد زیر از راه های مراقبت از موی کودک به شمار می‌رود که می‌توانید به آسانی مورد استفاده قرار دهید.

  • ترکیب پودر حنا، پودر مورد و زرده تخم‌مرغ از زمان‌های قدیم برای تقویت و پرپشت کردن مو مورد استفاده قرار می‌گرفته است. وقتی مورد در کنار حنا قرار می‌گیرد، دیگر نگرانی بابت رنگی شدن موی کودک‌تان نخواهید داشت.
  • استفاده از روغن‌های گیاهی اصل، مانند روغن نارگیل و روغن زیتون در رشد و تقویت موهای کودک نقش مهمی دارد. حتی می‌توانید این روغن‌ها را به نسبت‌های مساوی با هم ترکیب و مورد استفاده قرار دهید.
  • آب پیاز نیز از دیگر موادی است که امتحانش را پس داده و می‌تواند به رشد و پرپشت کردن موی کودک کمک کند. برای استفاده از این روش باید پیاز را رنده کنید و آب آن را روی پوست سر کودک بمالید. یکی دو ساعت صبر کنید و سپس موها را بشویید. البته حواس‌تان باشد آب پیاز به چشم‌های کودک سرایت نکند.

بررسی موها را فراموش نکنید

با شیوع شپش در مهدهای کودک و مدرسه‌ها، بررسی دقیق موهای کودک‌تان به صورت مستمر، یکی از مسائلی است که باید حتما به آن دقت کنید. هر هفته این کار را انجام دهید. در محیطی روشن و پر نور، به آرامی موهای کودک را بررسی کنید. اگر علائمی مبنی بر وجود شپش دیدید، برای درمان، به سرعت از پزشک کمک بگیرید. اگر هر کدام از این علائم را دیدید، فورا کودک خود را به پزشک برسانید.

  • خود حشره شپش
  • ذرات بسیار ریز- کوچکتر از دانه کنجد- و سفید رنگ که تخم شپش هستند
  • جرم متراکم سفید رنگ مانند شوره سر، در نواحی نزدیک به لاله و پشت گوش

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر