021-22711116 info@royaieabi.com

بهترین رفتار با کودک بی حوصله

بهترین رفتار با کودک بی حوصله
تاریخ انتشار: دوشنبه, 09 دی 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 116 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

بی حوصلگی‌ یکی از مشکلاتی است که تقریبا هر روز برای بسیاری از کودکان اتفاق می‌افتد. بی حوصلگی بچه‌ها والدین‌شان را نیز کلافه می‌کند. کودک بی حوصله لجبازی می‌کند، نق می‌زند، گریه می‌کند، بهانه می‌گیرد و می‌تواند پدر و مادرش را به ستوه بیاورد. با رویای آبی همراه باشید تا درباره بهترین رفتار با کودک بی حوصله صحبت کنیم.

حوصله‌ام سر رفته

پدر و مادری را سراغ دارید که جمله نه چندان دوست داشتنی "حوصله‌ام سر رفته" تا به حال به گوش‌شان نرسیده باشد؟ بی حوصلگی کودکان در واقع همان سر رفتن حوصله است. سر رفتن حوصله بیماری یا سندروم نیست. مهم است که بدانید این موضوع طبیعی است و اگر کودک شما زود به زود حوصله‌اش سر می‌رود، نشانه بیماری خاصی نیست. مهمترین نکته این است که بدانید چرا کودک‌تان حوصله‌اش سر رفته است؟ وقتی جواب این سوال را پیدا کردید، بهترین رفتار با کودک بی حوصله خود به خود مشخص می‌شود. با هم بعضی از دلایل سر رفتن حوصله بچه‌ها را مرور می‌کنیم.

نیاز به تعامل

کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز دارند تا با دیگران تعامل سازنده داشته باشند. این تعامل می‌تواند صحبت کردن یا بازی کردن باشد. وقتی این نیاز کودک برطرف نمی‌شود، احتمالا حوصله‌اش سر می‌رود.

راه حل : با کودک صحبت کنید. اجازه دهید با شما حرف بزند. بازی‌هایی که دوست دارد برایش تدارک بینید. کمی زمان به او اختصاص دهید. آن وقت می‌بینید از سر رفتن حوصله خبری نیست.

نیاز به دیده شدن

آیا شما از آن والدین شاغلی هستید که زمانی که در خانه به سر می‌برند، سرشان دائم در گوشی است؟ پس احتمالا زیاد جمله "حوصله‌ام سر رفته" را شنیده‌اید. حقیقت این است که کودکان به شدت نیاز به توجه دارند. کودکی که توجه کافی از سمت والدینش نمی‌بیند، به احتمال زیاد حوصله‌اش بیشتر از کودکان دیگر سر می‌رود.

راه حل: به کودک توجه کنید. این توجه می‌تواند در آغوش گرفتن و نوازش باشد، یا نظرخواهی درباره لباسی که می‌خواهید بپوشید. استفاده از تلفن همراه را نیز تا می‌توانید محدود کنید.

یکنواختی و نیاز به تنوع

ممکن است بگویید: " یک اتاق پر از اسباب بازی داری، باز هم می‌گی حوصله‌ام سر رفته؟" کودکان تنوع را دوست دارند. بنابراین زود خسته و دلزده می‌شوند. مهم نیست اسباب بازی که دارند چقدر است؟ چه قیمتی دارد و ابعادش چه اندازه است؟ وقتی مدتی با آنها بازی کنند، خسته می‌شوند. برای همین حوصله‌شان سر می‌رود.

راه حل: همیشه نیمی از اسباب بازی‌های کودک را در مکانی غیر قابل دسترس مثلا انباری قرار دهید. هر وقت حوصله کودک از اسباب بازی‌هایش سر رفت، آنها را جمع کنید، توی سبد بریزید و به انباری ببرید و سبد اسباب بازی‌های قدیمی را به اتاق کودک منتقل کنید. این طوری همیشه عاملی برای جذب کودک‌تان به وسایل بازی‌اش خواهید داشت.

خستگی و نیاز به استراحت

دایره لغات کودکان محدود است. درک و شناخت کاملی از احساسات خود نیز ندارند. بنابراین گاهی ممکن است به اشتباه عنوان کنند که حوصله‌شان سر رفته. در حالی که خسته هستند. به وضعیت جسمی کودک توجه کنید. معمولا خستگی باعث سر رفتن حوصله و کلافگی کودکان می‌شود.

راه حل: بررسی کنید که فعالیت‌های کودک د طول روز چگونه بوده و آیا به مقدار کافی خوابیده است یا خیر؟ اگر احساس کردید فرزندتان خسته است، با او به رختخواب بروید. برایش کتاب بخوانید و کمک کنید به خواب برود.

بهترین‌های رفتار با کودک بی حوصله

  • به محض اینکه نجواهایی مبنی بر سر رفتن حوصله شنیدید، کودک را در انجام کارهای روزمره خانه سهیم کنید. مشکل برطرف می‌شود.
  • فهرستی از فعالیت‌های جذاب و متنوع آماده کنید. هر زمان حوصله کودک سر رفت، یکی از فعالیت‌های آن فهرست را به او پیشنهاد دهید.
  • عکس‌ها و فیلم‌های نوزادی کودک را به او نشان دهید. معمولا این کار برای بچه‌ها بسیار جذابیت دارد.
  • با او از خاطرات‌تان صحبت کنید. اجازه دهید کودک خاطرات دوست داشتنی خودش را تعریف کند.
  • کنار هم فیلم و کارتون ببینید.
  • همراه کودک، کتاب مصور بخوانید. این کار برای بچه‌ها جذابیت زیادی دارد.
  • موسیقی بگذارید و با هم فعالیت بدنی شاد داشته باشید.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر