021-22711116 info@royaieabi.com

کودک و موسیقی: مزایای موسیقی در رشد کودک

کودک و موسیقی: مزایای موسیقی در رشد کودک
تاریخ انتشار: شنبه, 21 ارديبهشت 1398
نوشته شده توسط ایلگار چلبیانی
خوانده شدن این مقاله: 145 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

موسیقی، نقش و اهمیت بسیاری در فرهنگ ما دارد. شما می توانید ردپای موسیقی را در ابعاد بسیاری همچون: تئاتر، تلویزیون، فیلم، سریال، جشن ها، مراسم مذهبی یا حتی سرودهای ملی دولت ها و ... پیدا کنید. در خانه، موسیقی به عنوان بخشی از فرهنگ خانوادگی ما (یک بخش طبیعی از تجربیات روزمره) تبدیل شده است.

از زمان تولد، والدین به صورت غریزی از موسیقی برای تسلی دادن و آرام کردن کودکان استفاده و احساساتی همچون عشق و شادی را به آن ها منتقل می کنند. موسیقی بر رشد و پیشرفت کودکان تأثیرات بسیاری دارد و می تواند مهارت های اجماعی کودکان را بهبود ببخشد.

موسیقی و مغز: مزایای موسیقی

در مطالعه ای که در سال 2016 در مؤسسه مغز و خلاقیت دانشگاه کالیفرنیا انجام شد. نتایج نشان داد که تجربه موسیقی در کودکان می تواند سرعت رشد و توسعه مغز کودک را به ویژه در زمینه مهارت های زبانی و خواندن افزایش دهد. بر اساس گفته های انجمن ملی بنیاد پیشروان موسیقی (NAMM Foundation )، یادگیری موسیقی، ابزاری برای بهبود مهارت های ریاضی و هوشی در کودکان است.

اما این تنها بخشی از مزایای آن برای کودکان است. موسیقی به کودکان کمک می کند تا آمادگی لازم برای رفتن به مدرسه را داشته باشند. همچنین در تمام مهارت های فکری، عاطفی، حرکتی، زبانی و ... به کودکان کمک می کند و باعث هماهنگی جسم و ذهن آن ها می شود. موسیقی به بچه ها کمک می کند تا با کلمات و صداهای مختلف آشنا شوند و معانی آن ها را درک کنند. رقص و بازی با آهنگ و ترانه منجر به تقویت مهارت های حرکتی و افزایش عزت نفس در کودکان می شود. همچنین، موسیقی به تقویت حافظه در بزرگسالان و کودکان کمک می کند.

علاوه بر این موارد، موسیقی موجب خرسندی و احساس آرامش ما می شود. گاهی گوش دادن به یک ترانه یا آهنگ در ماشین یا اتاق خواب، در یک روز، می تواند حس شادی و روح انگیزی را در ما ایجاد می کند.

بازی- موسیقی برای کودکان در تمام سنین

در تمام گروه های سنی، کودکان عواطف و احساسات خود را به واسطه موسیقی بیان می کنند. حتی خردسالان و کودکان نوپا نیز در واکنش به موسیقی گاهی دست و پاهای خود را حرکت می دهند و می خندند. بسیاری از کودکان پیش دبستانی، بدون داشتن هیچ نوع دانش و آگاهی از موسیقی، هنگام بازی با کلمات، ترانه های مختلف کودکانه شان را می سازند و از آن لذت می برند. کودکان با ورود به مدارس، با شرکت در گروه های آواز به شناخت آهنگ ها و ساز ها می پردازند و آن را یک بازی گروهی می دانند. بسیاری از بچه های بزرگ تر، از موسیقی برای ایجاد ارتباط و پیدا کردن دوست و بیان احساساتشان به یکدیگر استفاده می کنند.

خردسالان و موسیقی:

خردسالان می توانند، ملودی یک آهنگ را پیش از اجرا کامل آن تشخیص و درک کنند. بسیاری از ملودی ها و ترانه های کودکانه موجب تسلی و آرامش بچه ها به خصوص در زمان خواب می شود. در موارد زیادی همچون هنگام لباس پوشیدن، حمام کردن، غذا دادن و ... می توان از موسیقی برای کودکان استفاده نمود.

برای عضویت در کلاس های خلاقیت موسیقی و بازی موسیقی می توانید به مهدکودک سه زبانه راه آبی واقع در منطقه زعفرانیه و تجریش استان تهران مراجعه نمایید. مهدکودک سه زبانه راه آبی

کودکان گروه سنی 1 تا 4 سال و موسیقی

این گروه از کودکان دوست دارند تا با آهنگ و موسیقی، بالا و پایین بپرند، بازی کنند و برقصند. تکرار ترانه های شاد برای این گروه، مفید و باعث تقویت حافظه و مهارت های زبانی آن ها می شود. آهنگ های طنز و شاد باعث خنده آن ها می گردد. سعی کنید از آهنگ هایی که برای بچه ها آشنا هستند، استفاده و بخوانید. سپس در هنگام خواندن، گاهی یک کلمه را اشتباه یا جا به جا بیان کنید. اجازه دهید کودکان ریتم ها را با ضربه زدن به اشیاء یا کف دست زدن، انجام دهند.

گروه سنی 4-6 سال و موسیقی

این گروه از کودکان از آواز خواندن صرفاً به خاطر خواندنش لذت می برند. آن ها از توانایی و قابلیت های خود آگاه نیستند و بیشتر مشتاق و علاقه مند به شنیدن صدای خود هستند. آن ها به آهنگ هایی علاقه دارند که کلمات و ملودی ها را تکرار می کند. از ریتم ها با ضرب های مشخص استفاده کنید و از بچه ها بخواهید تا حرکت و فعالیتی خاص را انجام دهند. همچنین آن ها بیشتر آهنگ هایی را دوست دارند که درباره اسباب بازی ها، حیوانات، آدم ها و فعالیت های کودکانه می باشد.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر