021-22711116 info@royaieabi.com

غذاهای مضر برای بیش فعالی کودکان را می‌شناسید؟

غذاهای مضر برای بیش فعالی کودکان را می‌شناسید؟
تاریخ انتشار: شنبه, 14 دی 1398
نوشته شده توسط آزاده ترحمی
خوانده شدن این مقاله: 66 مرتبه
امتیاز:
برای سایرین ارسال کنید: ایمیل

بیش فعالی یکی از مشکلاتی است که ممکن است بعضی از والدین را درگیر خود کند. دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می‌شوند، هنوز به درستی شناخته شده نیست. با این حال به نظر می‌رسد مصرف برخی مواد غذایی، این مشکل را تشدید می‌کند. با رویای آبی همراه باشید تا غذاهای مضر برای بیش فعالی کودکان را با هم مرور کنیم.

هیچ چیز قطعی نیست

در نظر داشته باشید که هنوز دلیل قطعی ایجاد مشکل بیش فعالی برای پژوهشگران مشخص نشده است. هر آنچه تاکنون به عنوان دلایل بیش فعالی عنوان شده، صرفا حدس و گمانه‌هایی هوشمندانه بوده است. با این حال والدینی که با مشکل بیش فعالی کودک‌شان روبرو هستند، به تجربه دریافته‌اند که با مصرف برخی خوراکی‌ها، وضعیت کودک حادتر شده و کنترل او دشوارتر به نظر می‌رسد. در اینجا قصد داریم نکاتی را درباره تغذیه کودکان بیش فعال بیان کنیم.

خوراکی‌های سوپرمارکتی ممنوع

براساس پژوهش‌های انجام شده، رژیم غذایی عاری از سالیسیلات برای کاهش علائم بیش فعالی و کنترل آن موثر است. سالیسیلات ترکیبی گیاهی است که به عنوان ماده نگهدارنده در محصولات غذایی فرآوری شده و رنگ‌ها و طعم‌های مصنوعی به کار می‌رود. با این توضیح، باید دور هر نوع خوراکی سوپرمارکتی را خط بکشید. چیپس، پفک، انواع آبمیوه، پاستیل و .... از جمله خوراکی‌های ممنوع سوپرمارکتی به شمار می‌روند. این خوراکی‌ها همچنین از رنگ‌ دهنده‌ها تشکیل شده‌اند. این افزودنی‌های رنگی گرچه خوراکی و مطابق با استانداردهای سازمان غذا و دارو است، با این حال در تشدید بیش فعالی نقش دارد.

سرخ کردنی و فست فود ممنوع

غذاهای سرخ کرده فاقد ارزش غذایی هستند. طی پروسه سرخ شدن، بخش زیادی از مواد با ارزش درون یک ماده غذایی از بین می‌رود. افزون بر آن، کالری بالایی که غذاهای سرخ کرده دارد، برای کودکان بیش فعال مانند سم عمل می‌کند. دور غذاهای سرخ شده خط بکشید. فست فود را نیز فراموش کنید.

نوشابه ممنوع

اگر علائم بیش فعالی را در کودک خود مشاهده کرده‌اید، از دادن نوشابه به او خودداری کنید. این نوشیدنی حاوی آلکالوئید، کافئین و مقدار زیادی قند است و موجب تشدید اختلال بیش فعالی در کودکان می‌شود. نوشیدنی‌های انرژی‌زا هم مشمول این قضیه می‌شوند.

لبنیات ممنوع

کودکان بیش فعال نمی‌توانند کازئین (پروتئین مخصوص شیر) را تحمل کنند. مصرف ماست نیز باعث ایجاد آشفتگی‎‌هایی در حال کودک می‌شود. بنابراین از مصرف محصولات لبنی برای کودک بیش فعال خودداری کنید. بستنی نیز مشمول این قانون می‌شود. مصرف آن را محدود کنید. به نظر می‌رسد مصرف هفته‌ای یک‌بار بستنی برای کودکان بیش فعال مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. می‌توانید از شیر سویا برای کودک بیش فعال کمک بگیرید. این شیر علاوه بر تأمین کلسیم، اسیدهای چرب ضروری نیز به بدن کودک می رساند.

شکلات ممنوع

شکلات و هر نوع خوراکی که کاکائوداشته باشد جزء غذاهای ممنوعه برای کودکان بیش فعال به شمار می‌روند. شکلات می‌تواند فرزند شما را هایپرتر کند. به ویژه اگر این ماده خوراکی در نیمه دوم روز مصرف شود.

غذاهای منجمد ممنوع

گرچه مصرف میوه و سبزیجات تازه برای همه افراد از جمله کودکان بیش فعال مفید است، با این حال باید در نظر داشته باشید که مصرف این مواد به صورت یخ زده و فریزری نتیجه معکوس دارد. بنابراین بهتر است دور مصرف مواد یخی و فریزری را نیز خط بکشید تا فرزندی آرام‌تر داشته باشید.

غذاهای دریایی ممنوع

مصرف بیش از حد غذاهای دریایی می‌تواند بیش فعالی فرزندتان را تشدید کند. ماهی‌های دریایی و دیگر خوراکی‌هایی که از دریا به دست می‌آیند، می‌توانند ذخیره جیوه را در بدن فرزند شما بیشتر بکنند. این موضوع منجر به تشدید حالات بیش فعالی می‌شود. مصرف ماهی‌هایی که در استخر‌های پرورش ماهی تولید می‌شوند مانع چندانی ندارد.

غذاهای تحریک کننده ممنوع

مصرف موادی که آلرژی‌زا هستند، برای کودک بیش فعال توصیه نمی‌شود. انواع ادویه‌ها، گندم، تخم مرغ، لوبیا، ذرت، گوجه فرنگی، انگور، بادمجان و بادام زمینی از موادی هستند که آلرژِی‌زا به شمار می‌روند. اگر فرزند شما به یکی از این موارد حساسیت دارد، از مصرف آن خودداری کنید.

شما چه نظری در مورد این مقاله دارید؟

ثبت نظر